Hihetetlen mennyiségű boldogsághormon tudja elárasztani testem minden egyes porcikáját, ha egy szomszéd által szükségtelenné vált tárgyra lelek a kukánk mellett. Az első alkalommal még megvártam az estét, hogy a szürkület jótékony homályába burkolózva közelítsem meg a kiszemelt tárgyat. Ma már lehet verőfényes napsütés, tömeges felvonulás, szélvihar vagy eső, engem semmi sem tántoríthat el.
Mint az alább szereplő remeknél sem. 🙂
Első körben lehámoztam róla az anyagot és a szivacsot. Ezek aztán tényleg mentek a kukába.
Az ülőrész középső részét ki kellett cserélni, mert az előző tulaj egy OSB lapot erősített oda. Ezt kicseréltük fára, majd a hibákat (pl. kárpitszeg ütötte lyukak) fatapasszal kezeltem. És most jön a legjobb rész: nem kellett csiszolni, mert egy spéci festék következik. 🙂
A FESTÉK
Korábban már rendeltem Enikőtől (Nemiskacat blog) Annie Sloan Chalk Paint festéket, de aztán mire a festésre került volna a sor, addigra meggondoltam magamat a színt illetően. A zöldes árnyalatról világoskékre nyargaltam át.
Aztán láttam Fanninál (Édes Öko Otthon) a fent nevezett festék sk. változatát gipsz és festék keverékéből.
Végül egy másik recept mellett döntöttem, csak hogy a hazai tapasztalatokat növeljem ezen a téren.
Ehhez kalcium karbonátra van szükség. Először bepánikol az ember, hogy ezt hol lehet szerezni, aztán amikor rájön….
…. akkor nagyon tud örülni. Én vettem 250 g-os kiszerelésben (200 Ft összegben) a kertészeti bolt borászati részlegén. Szénsavas mész néven kell keresni, mert a kálcium karbonát nevet szajkózva csak boci szemű eladókba fogunk ütközni.
A pénztárhoz igyekezvén aztán belebotlottam a Bécsi Fehér nevezetű mészpor festékbe. 5kg 420 Ft-ba kerül. Ennyiért ez is ment a kosárba.
Otthon aztán elkészítettem a festéket a recept alapján (a fenti képeken a port még csak vízzel kevertem el:
2 evőkanál kálcium karbonátot feloldunk vízben, majd egy csésze festékhez keverjük.
Nálam ez annyira nem vált be (én krétásabb jellegűt szerettem volna), ezért kotyvasztásba kezdtem:
a BÉCSI FEHÉRből öntöttem egy üvegbe, majd annyi vízzel, hogy tejfölös állagot kapjon, elkevertem. Ehhez aztán ugyanannyi festéket (lehet magában színező festéket is) adtam.
A legjobb az egészben, hogy ezt a festéket el lehet tenni, nem keményedik meg idővel mint a gipszes változat. (Bár azt még nem tudom, hogy ténylegesen mennyi ideig. Egyelőre 1 hétnél tartok, de ugyanolyan állagú mint a kikeverés napján.)
Kipróbáltam az elegyet műanyagon, üvegen, fémen, és ugyanúgy működik, mint az eredeti Annie Sloan festék (a gyári azért krémesebb állagú): a festendő tárgy nem igényel semmilyen előkészítést, azaz csiszolást.
… majd a másodikat is elkezdtem.
Annyi a bökkenő, hogy a festék felkenve világosabb, ezért a második réteg előtt sötétítettem a festéken.
Tökéletes fedés már két réteg után. 🙂
Néhol aztán megcsiszoltam. Igazság szerint nem szeretem a túlságosan koptatott dolgokat, de ez a szék vonzotta.
Végül lekezeltem méhviasszal (Enikőnél lehet rendelni sötét wax-ot is). Erre azért van szükség, hogy a festék tartósabb legyen (Egyébként a súrolást nem bírja. De az eredeti sem.). Lehet vizes bázisú lakkal is kezelni, de a méhviasz ad a színének egy kis mélységet: a fenti képen látható, hogy az ülőrész egyik felét már lekezeltem méhviasszal, a másikat még nem.
Itt pedig a végeredmény látható.
Ha egyéb ötleteimre is kíváncsi vagy, kérlek, csatlakozz facebook oldalamhoz is:
Mindenkinek szép napot és jó alkotást kívánok!
Szeretnék érdeklődni hogy lambériát szeretnék ezzel a módszerrel festeni szerinted merjem e a lambéria a konyhámban van . Köszönöm
Háát…elkészítettem a festéket és festés után az egész egy az egy- ben le is jött róla ahogy hozzáértem!Nekem nem vált be sajnos,pedig úgy örültem a receptnek!
Én ezután sima falfestéket(vízbázisú,latex)használtam azzal sokkal jobb lett!Gabi
Szia !
Érdeklődni szeretnék, hogy ezzel a festékkel is lehetne kárpitozott fotelokat is átfesteni ?
Válaszodat előre is köszönöm. 🙂
Jó hír, hogy az IKEA-ban van színtelen wax, 375 ml 1990 Ft. Most sötétet keresgélek, lehet, hogy a bőrápoló lesz az.
Köszi szépen, jelentkezem az eredménnyel! 🙂
Hűű, ezzel a problémával még nem találkoztam. Talán ha kívül-belül le lenne kezelve lakkal, akkor lehet, hogy nem púposodna fel. De ez csak egy tipp. Mindenesetre egy próbát megér. 🙂
Légyszi írd meg a tapasztalataidat!
Bevallom, hogy én sem waxot használtam, hanem méhviaszos bőrápolót. 🙂 Azzal is tökéletesen működött. Ez gyárilag kikevert szer (ezer éve vettük), de találtam egy receptet:
Gőz fölött olvasszuk meg 10 gramm méhviasz és 100 ml szójaolaj keverékét, majd jól keverjük össze habverővel. Az ápolás után megmaradt massza jól zárható tégelyben akár fél évig is eláll.
Jó munkát kívánok!
Ja, igen, még egy kérdés: virágcserepet Te hogyan festenél? kültérre/beltérre? A vizes alapú lakk nagyon csúnyán felpúposodott nekem és elkezdett lehámlani, gondolom mert elég porózus a cserép…
gratulálok a blogodhoz, étvágygerjesztő!:)
Azt szeretném megérdeklődni, hogy nem találtál -e véletlenül wax házi receptet is. Az AS termékek riasztóan drágák, nekem meg riasztóan nagy kedvem van kotyvasztani. Szerinted ez sima méhviasz? Megköszönném az ötleteid!
üdv,
Kedves Anita! Örülök, hogy ide találtál. 🙂
Igen, a külföldi változatok latex festéket írnak, mert az dörzsállóbb, tartósabb. Bevallom őszintén, hogy én szimpla diszperziós festéket használtam, bár a hintaszék nincs kitéve nagyobb igénybevételnek (azóta is jól bírja a strapát), nem sikálom sűrűn. Viszont fontos, hogy vizes bázisú lakkot vagy wax bevonatot kapjon a festés után, mert különben tényleg eltűnik vízzel, akár a kréta. Ha úgy nézzük, akkor tényleg a szék le lett meszelve. 🙂
Ha még bármi kérdésed lenne, írjál nyugodtan!
Nagyon jó a blogod. Mostanság kezdtem el szemezni a chalk paint festékkel, annak házi megoldásaival, így jutottam el hozzád is. Lenne néhány kérdésem. Ha falfestéket is használsz, akkor az milyen, mert úgy néztem,hogy az angol nyelvű “receptekben” latexfestéket használnak. Tehát az olcsóbb diszperziós festék nem jó?! Ha pedig csak színezőt használ az ember ( bár az Obi-s színezőt nem ismerem) a bécsi fehérhez, akkor tulajdonképpen egy színezett mészfestéket használ, tehát tulajdonképpen a szék “egyszerűen” le lett meszelve? Köszi
Kedves Szandra!
Először is köszönöm kedvességed, és nagyon örülök, hogy írtál.
A szék elég jól bírja, bár tény, hogy nincs kitéve állandó használatnak (a gyerkőcök nem nyúzzák napi szinten:)), és nem nagyon sikáltam eddig. Mielőtt válaszoltam volna, átnéztem, hogy nincs-e rajta változás: nincs. 🙂
Szóval összességében én elégedett vagyok vele, de wax vagy vizes bázisú lakk nélkül tutira nem bírná a strapát.
Ha bármi kérdésed lenne még, nyugodtan írjál! 🙂
Szia!
Először is imádom a blogod, nagyon szuper dolgokat készítesz. 🙂
Szeretnék érdeklődni, hogy ennyi idő távlatában mennyire bizonyult tartósnak a házi kréta festék?
Szintén “kukáztam” két darab széket, és azokat szeretném hasonló módon elkészíteni. 🙂
Válaszod előre is köszönöm!
Szia Anna! Köszönöm szépen! Tényleg kicsit zavarosan fogalmaztam. Először a kálcium karbonátot használtam, de én krétásabb állagút szerettem volna. Aztán jött a bécsi fehér, ami jóval olcsóbb, és annak a fő összetevője a kálcium karbonát (azaz mész). Ha nem sikerült volna, akkor utána a drágább borászati szénsavas mésszel próbálkoztam volna (valószínűleg hasonló eredmény született volna), de erre már nem került sor. :))
Köszönöm! Számomra is hihetetlen, hogy valaki a kuka mellé rak egy ilyen darabot. 🙂
Szia, nagyon szuper lett! Imádom magát a hintaszéket is!
Üdv.:
Klaudia
Szia! Nagyon szép lett a hintaszéked, gratulálok.
Az lenne a kérdésem, hogy végül használtad a kálcium karbonátot?? Mert először azt írtad, hogy kikeverted a recept alapján a festéket, de az neked nem tetszett, mert krétásabbat szerettél volna, így kotyvasztásba kezdtél. Ott viszont már nem írod a kálcium karbonátot, csak a bécsi fehér+víz+színező.
Ne haragudj, ha hülyeséget kérdeztem, csak nem igazán világos! 🙂
Köszönöm a válaszod!
Kedves Marton Istvánné és Alexandra Vénné Szmetana!
Köszönöm szépen, nagyon örülök, hogy tetszik! 🙂
Én az Obi színező festékét használtam (jelen esetben a kéket), és fehér falfestékkel világosítottam rajta. Érdemes úgy kipróbálni a szín kialakítását, hogy festés előtt próbát végezni a festendő felületen, mert világosodik száradás után.
Megnéztem az Anni Sloan duck egg blue színt, az erősen hasonlít arra, amit kikevertem. Szóval Obi színező festék kék (esetleg még egy cseppnyi zöld). Jó alkotást! 🙂
Szia!
Nagyon szép lett a hintaszéked!
Megírnád, hogy pontosan milyen festéket használtál a bécsi fehérhez?
Nagyon szívesen kipróbálnám hogy működik.
Mindenképpen ki szeretném ezt próbálni!
Kérlek írd meg, hogy mivel színezted a keveréket? Én kacsatojás-kék szín szeretnék kikísérletezni. 🙂
Köszi! 🙂